Pre više godina, na zgradi Prve tehničke škole u Kragujevcu osvanuo je mural posvećen jednom od najvećih svetskih matematičara. U svetu nauke stekao je neprolaznu slavu, dok u široj javnosti nije toliko poznat, budući da je retko skroman čovek koji izbegava novinare i davanje intervjua.
On je „čudak“ koji je odbio da primi nagradu Evropskog matematičkog društva, kasnije i Fildsovu medalju, a uz nju i nagradu od milion dolara. Razlog odbijanja bila je njegova nesaglasnost sa načinom funkcionisanja matematičkog društva: ,,Ne sviđaju mi se njihove odluke, smatram ih nepravednim“.
Genije koji je odbio nagrade
Njegovo ime je Grigorij Pereljman. On je ruski matematičar, koji je uspeo da dokaže Poenkareovu hipotezu, jednu od najsloženijih teorema u matematici, formulisanoj početkom 20. veka. Svoj jedinstveni metod dokazivanja Pereljman je objavio početkom 2000-ih godina i postao prava legenda svetske nauke. Uspeh Pereljmana nije samo proširio naše shvatanje matematike, već je i doprineo razvoju drugih naučnih oblasti, poput fizike, programiranja i nanotehnologije.
Grigorij je postao nadahnuće za mnoge naučnike, pobuđujući ih da nikada ne odustaju od rešavanja najsloženijih zadataka. Neverovatno deluje skromnost ovog matematičara, koji je odbio gotovo sve počasne i novčane premije koje su mu dodeljene. Dokaz Poenkareove teoreme je postao međunarodna senzacija, prodor u nauci i odskočna daska za ogroman broj daljih istraživanja u najrazličitijim naučnim oblastima.
Put ka matematičkom vrhu
Grigorij Pereljman je rođen u Lenjingradu (danas Sankt Peterburg) i od ranog detinjstva je pokazivao jedinstvene matematičke sposobnosti. Školovao se u prestižnoj 239. fizičko-matematičkoj školi. Tokom školskih dana osvojio je zlatnu medalju na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi u Budimpešti. Nastavio je školovanje na Matematičko-mehaničkom fakultetu Lenjingradskog Univerziteta, a zatim je radio kao naučni saradnik na nekoliko univerziteta u inostranstvu, gde se preselio nakon završetka studija. Ubrzo se vraća u otadžbinu.
Nad dokazivanjem Poenkareove teoreme Pereljman je radio od 1996. godine, ali to nije jedini njegov uspeh. Učinio je značajan doprinos različitim oblastima matematike. Uspeo je da dokaže i poznatu hipotezu o duši u diferencijalnoj geometriji, čime je izazvao divljenje i priznanje čitavog međunarodnog naučnog društva.