Logo
search

category Kultura

Fizička aktivnost i pisanje: Haruki Murakami kao primer

Fizička aktivnost i pisanje: Haruki Murakami kao primer

  • Share icons Podeli vest
  • Share icons Kopiraj link

Pisanje se, premda je intelektualno iscrpljujuć proces, ne bi moglo uvrstiti u fizički zahtevne aktivnosti. Ipak, određeni pojedinci tvrde da su fizička sprema i kapacitet za obavljanje mentalno zahtevnih aktivnosti u tesnoj vezi. Koliko značajnu ulogu igraju sport i fizička aktivnost u životu jednog pisca i umetnika, najbolje bi bilo pitati Harukija Murakamija.

Ko je Haruki Murakami?

Haruki Murakami je popularni i savremeni japanski pisac i autor većeg broja romana, eseja i kratkih priča. Poznat je po romanima Norveška šuma, Kafka na obali mora, trilogiji IQ84 i mnogim drugima. U svojim delima spaja obično sa nadrealnim, a kroz fantastične svetove koji se prepliću sa svakodnevicom vešto saopštava najdublje ljudske emocije.

Šta je kod njega karakteristično?

Ovaj pisac i dobitnik prestižnih književnih nagrada, strog je zagovornik rutine i uravnoteženog života. To mu je omogućilo da u svojoj 76. godini ostane fizički vitalan i plodotvoran pisac.

U čemu je Murakamijeva tajna?

Murakami kaže da, kada je u procesu pisanja novog romana, preferira da život organizuje u predvidljivu rutinu. Tu rutinu vidi kao dovođenje sebe u hipnotičko stanje koje mu olakšava da lakše uroni u rad i dubine svog uma.

"Kada sam u režimu pisanja romana, ustajem u 4 ujutru i radim pet do šest sati. Popodne trčim 10 kilometara ili plivam kilometar i po (ili radim oba), zatim pomalo čitam i slušam muziku. U krevet ležem u 9 sati. Držim se ove rutine svakog dana, bez razlike." - Haruki Murakami

Haruki Murakami nije jedini pisac koji je prepoznao važnost i ulogu rutine i organizovanosti u stvaralačkom životu. Međutim, specifično za Murakamija je to što posvećuje veliku količinu pažnje, vremena i disciplinovanosti očuvanju svog fizičkog zdravlja, kondicije i snage. Pošto tvrdi da pisanje romana podseća na borbu za opstanak, Murakami smatra da je posedovanje fizičke spreme jednako neophodno piscu kao umetnički senzibilitet.

Zbog toga, ovaj romanopisac ima naviku da redovno trči, čemu je, osim vremena i znoja, posvetio i čitavu knjigu memoara prikladnog naslova - "O čemu govorim kada govorim o trčanju".

Zanimljive činjenice

  • Aktivnim trčanjem nije se počeo baviti pre svojih tridesetih godina.
  • Iza sebe ima preko 20 pretrčanih maratona.
  • Vreme završetka maratona: oko 3 i po sata (prosečno 5 minuta po kilometru).
  • Učestvovao je i na triatlonima - pored trčanja, redovno pliva i vozi bicikl.

Haruki Murakami na ubedljiv način razbija predrasudu o umetnicima kao "ekscentričnim" i "kreativno-haotičnim" pojedincima koji vode burne i neorganizovane živote. Na kraju krajeva, pisanje romana i fizička aktivnost poput maratona imaju dosta toga zajedničkog - obe aktivnosti zahtevaju strpljenje, disciplinu i izdržljivost na duge staze. Obe iziskuju veliku posvećenost, upornost i snagu volje pri susretu sa preprekama.

"Bol je neminovan, patnja je stvar izbora."

- Haruki Murakami

I zaista se čini da Haruki Murakami jeste otkrio veliku istinu o povezanosti fizičke izdržljivosti i kapaciteta za suočavanje sa mentalnim, emotivnim i intelektualnim izazovima koje kreativna delatnost za sobom nosi.

Šta ti misliš?

Da li i ti smatraš da su disciplina i stabilna rutina neophodni uslovi za stvaralaštvo? Koje zdrave navike drže tvoj život u redu i omogućavaju kreativnosti da se ispolji? Radujemo se da čujemo tvoj komentar!