Logo
search

category Istorija

Dečji rad u Kraljevini Jugoslaviji

Dečji rad u Kraljevini Jugoslaviji

  • Share icons Podeli vest
  • Share icons Kopiraj link

Članak je objavljen u listu Vreme pod naslovom „Šegreti fabrike nameštaja ‘Visung’ stupili su u štrajk“, 13. jula 1939. godine.

Šegreti zaposleni u fabrici nameštaja „Visung“ g. Vlade Sanojkovića, stupili su u štrajk. Ova fabrika ima svoje radionice u Bokeškoj ulici 7 i u Karađorđevoj 81, gde je bilo uposleno mnogo šegrta.

Šegreti su radili po 14 sati. Stanovali su po 23 u jednoj prostoriji i nisu se žalili na ove teške uslove rada. Ali kada su počeli da ih tuku i kažnjavaju uskraćujući im hranu, oni su se dogovorili da napuste posao. Pokupili su svoje stvari i ulogorovali se u Karađorđevom parku.

Upitani zašto su se rešili na štrajk, počeli su svi u glas da odgovaraju. Ipak, jedan trezveniji se odvojio i počeo da priča:

„Mi smo rešili da štrajkujemo jer jedan dan jedemo, a jedan dan ne jedemo. Pa smo morali. Radili smo 14 sati i za tako mnogo posla treba više hrane. Stanovi su bili bedni. Spavali smo po 23 u sobi. Ima buva i vaški. Pored toga bili smo često tučeni.“

Radnička komora uzela je celu stvar na sebe. Odeljenje za zaštitu žena i dece pobrinulo se da mali štrajkači, dok se sve ne završi, budu smešteni u radničkom skloništu. Radnička komora će ih hraniti.

Obrazovana je komisija na licu mesta koja će proveriti iskaze ovih šegrta. U komisiji su g. g. Jokić, inspektor rada Ministarstva socijalne politike i narodnog zdravlja, dr. Velimirović, viši inspektor za radnje u odseku za socijalno staranje pri Upravi grada, i od strane Radničke komore gđa Tatjana Ćirković, referent odseka za zaštitu žena i dece i g. Dušan Pavićević, inspektor.

Komisija je tačno ispitala radno vreme. Dečaci su radili 14 časova dnevno. Pored toga bili su prinuđeni da prekovremeno rade na drvari koja pripada jednom akcionaru.

Radionice u kojima su radili bile su nedovoljno osvetljene i prljave. U sobama u kojima su stanovali prostor je bio nadoknađen time što su instalirani trospratni kreveti. Komisija je došla do uverenja da zaista pod ovakvim uslovima deca ne mogu da žive.

Kada se u fabrici čulo da će doći komisija, sklonjene su prljave slamarice, koje je komisija uspela da pronađe. Deca kao deca, greše. I umesto neke druge kazne, dobijali su batine i po čitav dan ostajali bez hrane. Pri radu morali su da čuče i drže teške terete.

Sinoć su deca večerala o trošku Radničke komore. Mi smo ih posetili. Oni su se svi radovali što će i javnost da sazna za ovaj slučaj.